Podání žádosti o milost
Na základě článku 62 písm. g) a článku 63 písm. j) Ústavy České republiky je prezident republiky oprávněn udělovat tzv. milost, tedy jednak odpouštět či zmírňovat tresty uložené soudem a zahlazovat odsouzení a jednak nařizovat, aby se trestní řízení v určité věci vůbec nezahajovalo, nebo, bylo-li zahájeno, se v něm nepokračovalo.
Na základě rozhodnutí prezidenta republiky č. 378/2013 Sb., o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti, přenesl prezident pravomoc provádět řízení o žádostech o milost na ministra spravedlnosti. Zároveň mu v článku I. odst. 2 tohoto rozhodnutí přikázal zamítat (všechny) žádosti o milost s výjimkou žádostí osob trpících závažnou chorobou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život, pokud nebudou soudem shledány podmínky pro užití ustanovení § 327 odst. 4 trestního řádu (v aktuálním účinném znění se jedná o odst. 3 trestního řádu).
Ministr spravedlnosti je proto na základě výše uvedeného rozhodnutí prezidenta republiky povinen zamítnout žádost vždy, pokud se nejedná o žádost osoby, která trpí závažnou, či nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život, a zároveň pokud sám soud neshledal podmínky k tomu, aby upustil od výkonu trestu odnětí svobody nebo jeho zbytku z důvodu nevyléčitelné životu nebezpečné nemoci nebo nevyléčitelné nemoci duševní (§ 327 odst. 3 trestního řádu).
Jinými slovy, ve všech případech, tedy pokud se jedná o žádost o zastavení trestního stíhání, či o žádost o zmírnění jiného trestu než je trest odnětí svobody a žádosti osob, které nejsou nemocné tak, jak je výše popsáno, a soud nevydal rozhodnutí podle § 327 odst. 3 trestního řádu, musí ministr spravedlnosti žádost zamítnout.
Jakákoliv fyzická či právnická osoba, proti které je vedeno trestní řízení, či která vykonává trest.
Žádost může podat i jiná osoba (právnická či fyzická), která má zájem na tom, aby byla milost udělena osobě trestně stíhané či osobě vykonávající trest.
Vzhledem k omezení vyplývajícím pro ministra spravedlnosti je vhodné, aby osoba žádající o milost, která je ve výkonu trestu a chce žádat o milost ze zdravotních důvodů, nejprve podala žádost na soud ve smyslu § 327 odst. 3 trestního řádu. Tedy žádost, aby z důvodu nemoci, která je nevyléčitelná a životu nebezpečná, či z důvodu nemoci duševní, sám soud upustil od výkonu trestu odnětí svobody. Po zamítnutí této žádosti soudem je možné podat žádost o milost s nadějí na kladné vyřízení.
Splnění všech požadovaných náležitostí.
Podáním písemné žádosti adresované Ministerstvu spravedlnosti, či přímo prezidentu republiky.
Ministerstvo spravedlnosti - oddělení ústavněprávní; žádost lze také podat přímo prezidentu republiky, řízení však provádí Ministerstvo spravedlnosti.
V případě, že se bude jednat o žádost osoby, která trpí nemocí či chorobou ve smyslu článku I. odst. 2 rozhodnutí prezidenta republiky č. 378/2013 Sb., o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti, bude žádost o milost po provedeném šetření Ministerstva spravedlnosti předložena prezidentu republiky k rozhodnutí. Ostatní žádosti budou po provedeném šetření ministrem spravedlnosti zamítnuty (ve smyslu článku I. odst. 1 rozhodnutí).
V žádosti je nutné uvést všechny důležité údaje o osobě, pro kterou je milost požadována:
jméno a příjmení,
datum narození nebo rodné číslo,
adresu trvalého pobytu,
platnou korespondenční adresu,
spisové značky rozsudků v dané věci s uvedením soudu, který ve věci rozhodoval (či jejich kopie),
výpis z rejstříku trestů,
spisovou značku rozhodnutí o zamítnutí upuštění od výkonu trestu odnětí svobody ve smyslu § 327 odst. 3 trestního řádu (pokud takové rozhodnutí je),
důvody, pro které je milost požadována.
Žádost lze podat v jakékoliv písemné podobě.
Pro zrychlení práce zhotovilo Ministerstvo spravedlnosti formulář, který byl zaslán i do věznic. Osoby vazebně stíhané i osoby ve výkonu trestu jej proto mají k dispozici.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Žádost o milost lze podat v kterékoliv fázi trestního řízení.
Délka řízení je závislá na náročnosti potřebného šetření a nedá se předem přesně stanovit. Zpravidla bývá rozhodnutí zpracováno v rozmezí 1-3 měsíců.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Další činnosti nejsou stanoveny.
Postup řízení při vyřizování milostí neupravuje žádný právní předpis. Udělení milostí je oprávněním prezidenta republiky, který sám rozhodne, kdy milost udělit a kdy nikoliv.
Základní prameny úpravy jsou proto ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších předpisů, dále pak zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, a pro účely a rozsah pravomocí Ministerstva spravedlnosti rozhodnutí prezidenta republiky č. 378/2013 Sb., o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti.
Proti rozhodnutí o zamítnutí žádosti o milost nejsou opravné prostředky přípustné.
Je však zároveň možné podat žádost o milost znovu (např. pokud nastanou v případě stejného trestu či trestního řízení nové skutečnosti, které by mohly vyvolat změnu rozhodnutí - např. závažná choroba apod.).
Sankce nejsou stanoveny.
Ministerstvo spravedlnosti - oddělení ústavněprávní
Mgr. Ing. Tereza Krupová, PhD., vedoucí oddělení ústavněprávního
30.10.2015
12.11.2015
Bez časového omezení.
Obecní úřad Heřmánky
Bc. Roman Műnster
Heřmánky 282
742 35 Heřmánky
tel.: (+420) 556 748 046
mob.: (+420) 724 180 528
mail: ouhermanky@seznam.cz
datová schránka: 9gkaxma
Svátek má Svatoslav
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Barbora
Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů
V prosinci-li zima, sníh-li hojně lítá, hojnost všady bývá žita.
O Františku Xaveru vítr fičí od severu.