Obec Heřmánky

Strava

K snídani:

K snídani se podávalo zelí s chlebem, nudle poslanu, ale také zasmažené polévky s bramborem či chlebem, to vše s mlékem nebo kávou. V chudších rodinách pak snídali pouze pečivo nebo brambory s mlékem.

K obědu:

Jídlo bylo upraveno dle ročního období. V letních měsících
se spotřebovávalo, co příroda nadělila. V zimě se konzumovaly zásoby,
které se uchovávaly z léta. V létě se vařily polévky převážně zeleninové
a v zimě se pak využívaly luštěniny, brambory, kroupy a zabijačky.
Hlavní jídlo se řídilo rovněž
tímto pravidlem. Mezi letní hlavní jídla patřily pokrmy z tvarohu
a mléčných výrobků, v zimě pak převládaly moučné jídla. Maso bylo většinou rarita, maso se většinou podávalo jen v neděli. Zima byla dobou zabijaček,
proto se v zimě pojídalo vepřové maso a v létě bylo na nedělních stolech králičí a drůbeží maso.

K večeři:

Na večerním stole jsme pak mohli najít zbytky z obědu. Ale jinak
se pojídala tak jako ke snídani polévka s chlebem a kávou. Mezi další tradiční jídla patřily různé obilné kaše na mnoho způsobů, také ovocné studené omáčky nebyly žádnou neobvyklostí. K večeři byl také podáván chléb se starým sýrem a dalšími mléčnými výrobky.

Typická jídla:

Švestková omáčka - Tato omáčka se skládá z 30g hladké mouky, z ¼ l smetany, z ¾ l vody a z 150g povidel a z kousku másla.
Rozvařením a přislazením povidel dosáhneme zvláštní hmoty, do které přidáme zátřepku z mléka a mouky a opět dosáhneme varu. Nakonec přidáme kousek másla a pokrm je hotov.

Okurková omáčka - Okurkovou omáčku připravíme z 2 kyselých okurek, z 2dl kyselé smetany, z 1l vody, 1lžičky cukru, 50g mouky (hladké), 50g másla, soli a pepře. Po vytvoření světlé jíšky, nalijeme do hrnce vodu, posolíme a opepříme. Nakrajeme okurky a zalijeme smetanou.

Jablečná polévka - Potřebujeme citronovou šťávu, cukr, mletou skořic, 0,15l jablečného moštu a 1 kg jablek.
Do hrnce vložíme kousky jablek bez jádřinců a slupek. Zalijeme vodou a dusíme. Po uvaření z jablek vytvoříme hmotu a nalijeme jablečný mošt. Nakonec dochutíme cukrem skořicí a citronovou kůrou. Pokrm podáváme teplý.

Polévka z podmáslí
Fazole na paprice
Jablečný štrůdl
Rebarborová buchta