O nás

Heřmánky jsou malebnou vesničkou, která se nachází v krásném prostředí Oderských vrchů, na břehu řeky Odry. První písemná zmínka sahá do až do roku 1362. Obec od samotného vzniku, patřila pod Oderské panství.

Mezi nejvýznamnější památky obce patří pozdně barokní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie s lidovou výzdobou z roku 1783. Mezi přírodní zajímavosti patří pramen Jubileum Quelle, dále pak významný strom – Tomčíkův tis.

 Heřmánky jsou rájem pro turisty a cykloturisty. Přes obec vede několik cyklotras č. 503 a č. 552. Pěší mají možnost vycházky kolem Švédské skály a břidličného lomu na poutní místo Panna Maria ve Skále v nedalekém Klokočůvku.

 

Historie obce Heřmánky

Vesnice založená německými kolonisty byla tradiční součástí oderského panství. V letech 1848-1866 byly součástí Heřmánek i Jakubčovice. Významným přínosem byly komunikační průchod silnice Odry – Vítkov od roku 1856 a železnice Suchdol nad Odrou – Budišov od roku 1891.

Po roce 1945 byla obec dosídlena a počet jejich obyvatel od té doby mírně vzrostl. V roce 1961 byly Heřmánky integrovány k Jakubčovicím nad Odrou a s nimi v roce 1979 k městu Odry. V roce 1990 se Heřmánky opět osamostatnily. Očekává se další růst zájmu o bydlení, protože obec slouží jako obytné zázemí i pro město Odry. K tomuto účelu vyčlenila obec v územním plánu novou zónu pro výstavbu rodinných domků.

 

Základní informace

   
Počet obyvatel 168
Výměra v ha 331
Hustota obyvatel 52 na 1 km
Zdravotnické zařízení Jakubčovice nad Odrou, Odry
Škola MŠ a ZŠ 1. stupeň Jakubčovice n. O.,
ZŠ 2. stupeň Odry
   

 

Znak obce

Popis znaku

V zeleném štítě na stříbrném návrší mezi dvěma zlatými listnatými stromy stříbrný vykračující jelen se zlatou zbrojí. 

Popis praporu

Zelený list s bílým vykračujícím jelenem se žlutou zbrojí a dvěma bílými šikmými pruhy vycházejícími z druhé čtvrtiny žerďového okraje do druhé šestiny horního okraje a z páté šestiny dolního okraje do třetí čtvrtiny vlajícího okraje. Trojúhelníková pole v horním rohu a dolním cípu jsou žlutá. Poměr šířky k délce listu je 2:3.